Sosyal medyanın günümüzdeki önemi

Admin

Buraya Bakınız
Yönetici
Sosyal medya etkisi ve teknolojinin gelişmesi ile birlikte çevremizdeki insanlar arasındaki sınırlarımız yok oldu. İnternet hayatımıza girdiğinden bu-yana-insanların birbirine olan yaklaşımları da bu yönde değişiklik gösterdi. Alışkanlıklarımız, yaptığımız işler, ilgi alanlarımız büyük oranda farklı oldu. Akıllı telefonların artmasıyla İnternet artık elimizin altında, bu durumun iyi ve kötü yönleri var.

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte çevremizdeki insanlar arasındaki sınırlarımız yok oldu. İnternet hayatımıza girdiğinden beri insanların birbirine olan yaklaşımları da bu yönde değişiklik gösterdi. Alışkanlıklarımız, yaptığımız işler, ilgi alanlarımız büyük oranda farklı oldu. Akıllı telefonların artmasıyla İnternet artık elimizin altında, bu durumun iyi ve kötü yönleri var.

Sosyal medya ülkemizde yaygın olarak kullanılıyor. Bir çok kişinin herhangi bir sosyal üzerinde hesabı var. Aktif olarak kullanıyor. Kurum ve kuruluşlar bu kadar insanı bir arada toplayan bu ağları kendilerine doğru çekmeyi başardıkları zaman işlerinde olan yükselişi fark edebiliyorlar.

Sosyal ağlar üzerinden kurumlarına bir hesap açarak vermiş oldukları hizmetlerin duyurusunu kolaylıkla yapabiliyorlar. Bu durum onlar için iyi bir reklam kaynağı olabilir. Kullanıcılar da ihtiyaç duydukları alanlardaki bilgileri bu ağlar üzerinden alabiliyorlar. Teknoloji ile hayatımıza her gün yeni bir şeyler giriyor. Bizde buna ayak uydurmaya çalışıyoruz.

Sosyal Medyanın Önemi Nedir?

Günümüzde gelişen teknolojiyle ve İnternet kullanım alanının geniş kitlelere yayılmasıyla birlikte iletişim bir kat daha güçlü ve önemli hale geldi. Yaşam şeklimiz, alışkanlıklarımız, eğlence anlayışımız, iletişim şeklimiz çok hızlı olarak değişiyor artık. Öyle ki bazen bu hızlı değişime ayak uydurmakta zorlanıyoruz.

Yediden yetmişe herkesin kullanabildiği ve kullandığı sosyal medya nedir?

İnternet kullanımı öncesinde radyo, televizyon, gazete, dergi gibi sadece okuyarak ve izleyerek takip edebildiğimiz iletişim araçları medya olarak nitelendiriliyordu ve bu medya araçları tek taraflı iletişim kanallarıydı. Bu tek taraflı iletişimi çift taraflı hale getiren nokta ise İnternet ve sosyal medya dediğimiz facebook, twitter, linkedin, pinterest…vb gibi sosyal ağların yaygın hale gelmesi olmuştur.

Peki sosyal medya, tek taraflı medyanın karşılıklı bir iletişim aracına dönüşmesine nasıl etki etmiştir?

Tüm dünyayı parmaklarımızın ucuna getiren sosyal medya organları sayesinde İnternet sitelerine bilgi ekleyebiliyoruz, haber, yazı, resim, fotoğraf paylaşabiliyoruz, herhangi bir alanda bir siteye yorum yazabiliyoruz, eleştirilerimizi iletebiliyoruz . Böylece İnternet'te her şeye etkide bulunup kendimizden bir şeyler katabiliyoruz, duygu ve düşüncelerimizi ifade ederek sosyal medyayı kullanan diğer sosyal medya kullanıcılarıyla iletişime geçebiliyoruz. Kısacası her şeyi takip edip her şeyin içinde olma imkanı sağlıyor sosyal medya bizlere.

İş dünyasına etkisi nasıl olmaktadır?

Bu kadar iletişimin içinde şirket ve kurumlar da elbette sosyal medyayı kendi lehlerine kullanabilecekleri yolları keşfetmek için kolları sıvamış durumdalar. İleriyi görebilenler ise bu yola çok erken çıkıp birçok firma, kurum ve kişiyi geride bırakarak kendini bir adım öne taşımayı başarmıştır. Artık bilgi çağında yaşıyoruz ve yenilikleri takip etmek ve kendimizi yenilemek bir zorunluluk haline geldi. Ne kadar başarılı, ünlü ve kaliteli bir marka olsak ta sosyal medyayı kullanmıyorsak geride kalmaya mahkumuz demektir.

Sonuç olarak sosyal medya günlük hayatımızın, iş hayatımızın, sosyal hayatımızın her alanında var ve gelişerek var olmaya devam edecek. İster kişi olalım ister firma ister bir kurum olalım bize bu noktada düşen görev yeniliklere açık olmak ve yenilikleri takip ederek dünyaya, oluşan yeni şartlara ayak uydurmaktır. Çünkü dünya değişiyor, gittikçe küçülüyor ve en güzeli gittikçe bütünleşiyor. Biz de bu bütünün bir parçasıyız ve bütünün içinde özgün ve özgür olmanın tadını çıkarabiliriz.

Birlik, güzelliktir!
 
Son düzenleme:

Reklam Alanı

Makale Paylaşım

Forum makalesi eklentilerine link dışında isim adres telefon numarası kişisel iletişim bilgileri paylaşmak kesinlikle yasaktır.

Banner

Forum istatistikleri

Konular
276
Mesajlar
290
Kullanıcılar
67
Son üye
boslux
Üst