Ciro üzerinden kiraya geçilmezse!

Admin

Buraya Bakınız
Yönetici
"Ciro üzerinden kiraya geçilmezse birçok mağaza kapanabilir" BMD Başkanı Sinan Öncel, AVM’lerin aldıkları kiraların mevcut halde cirolarının yüzde 30 ila 20’sini oluşturduğunu belirterek, AVM’lerin yeni dönemde artık ciro üzerinde kira almaya geçmesi gerektiğini söyledi.

Öncel, bu yapılmazsa pekçok mağaza kapanabilir uyarısında bulundu.

Ciro üzerinden kiraya geçilmezse birçok mağaza kapanabilir

Birleşmiş Markalar Derneği (BMD)Başkanı Sinan Öncel, yeni dönemde AVM sahiplerinin artık sabit kira yerine ciro üzerinden kira alması gerektiğini söyledi. Perapost’un konuğu olan Öncel, “Eski sistemde sabit kira sistemiyle cirolarımızın yüzde 30 ila 20’si kiraya gidiyordu.

Ancak AVM’ler açıldığında mağazalar bir anda eski cirolarını yakalamayacak. Başladığımızda yaptığımız cirolarla elemanın maaşını verelim, kirasını mı ödeyelim. Kazancımız bunlara yetmeyeceği için bu durumda kapatmak daha verimli gelecek" dedi. Öncel, bunun önüne geçmek için ciro üzerinden kira sistemine geçilmesi gerektiğine dikkat çekerek, "Başka türlü bu işten sağ çıkılmayacak” açıklamasını yaptı.

avm-468128-min.jpg


“Elimizde çok fazla ürün kalacak”

AVM’lerin nisan sonuna kadar kira almayacaklarını duyurduklarını ancak genel giderleri almaya devam etme istekleri olduğunu dile getiren Öncel, “Şu anda kasamıza 1 lira bile girmiyor. Borçlarımız, mağaza yatırımlarımız var. Bununla ilgili ciddi taahhütlerimiz var.

Ayrıca sattığımız ürünler dönemsel ürün.

Hazirana doğru AVM’lerin açılacağını düşünürsek elimizde çok ciddi ürün kalacak ve maliyetin altında bu ürünleri satmak zorunda kalacağız. Bu nedenle 385 marka ile 400 bine yakın çalışanı temsil eden BMD olarak aldığımız prensip kararla mağazalar kapalı olduğu sürece kira ve genel kira ödemeyeceğiz. Açıldıktan sonra genel gider ödemeye başlayacağız.

Ancak açıldıktan sonra da düşen talebe bağlı olarak belli bir süre daha kirasız bir dönem istiyoruz” dedi. Birçok kişinin sermaye bulmak için evini mülkünü sattığını ifade eden Öncel, “Kontratları hızlıca ciro kirasına çevirmekten başka çare bulamayacağız” diye konuştu.

Leyla İLHAN - Dunya.com
 

Reklam Alanı

Makale Paylaşım

Forum makalesi eklentilerine link dışında isim adres telefon numarası kişisel iletişim bilgileri paylaşmak kesinlikle yasaktır.

Banner

Forum istatistikleri

Konular
276
Mesajlar
290
Kullanıcılar
67
Son üye
boslux
Üst