World wide web nedir?

Admin

Buraya Bakınız
Yönetici
World wide web (www) ; Bu kısaca dünyadaki bütün bilgisayarların birbiri arasında iletişim kurduğu görüntü ses dosyası ve veri paylaşımının yapıldığı dünya»geneline yayılmış büyük bir ağdır. Her bir İnternet sitesinin kendine ait (www) ile başlayan bir adresi vardır. İnternet adreslerinin başında kullanılan (www) uzantısının ne olduğunu, ne anlama geldiğini hiç düşündünüz mü?

Bugün tüm dünyadaki İnternet ağlarında kullanılan (www) uzantısı, aslında biz hiç de farkında olmadan, sanal ortamda yaptığımız aramalarda işimizi kolaylaştıran ve aradığımız bilgilere tek bir kanaldan erişmemizi ve bu bilgiye dolayısıyla daha kolay ulaşmamızı sağlayan bir sistemdir.

web-3725218_1200.jpg


World Wide Web Nedir Ne Anlama Gelir?

Günümüz çağında ise altının değerine sahip olan şey bilgidir. Bizler bu bilgiye İnternet aracılığı ile rahatça erişebiliyoruz. Ancak bunun için de kullanmamız gereken bir parola var. (www) bizi günümüz çağının bilgisine eriştiren paroladır. Yani bir diğer deyişle sanal ağların sihirli sözcükleridir.

Açılımı world wide web olan bu ifade Türkçede “Geniş Dünya Ağı” anlamına gelmektedir. Hatta hayli ilginç ama İngilizcede bu sözcük, örümcek ağları için de kullanılabiliyor. Bu ağ sayesinde dünya üzerinde kullanılan bütün bilgisayarlar birbiri ile iletişim kurabilmekte, bilgi alışverişini sağlamaktadır. Buna kısaca web adı da verilmektedir.

(w w w) Nedir?

Web, dünya üzerinde İnternet’in üzerinde en çok işlem yapılan kısmıdır. Bu sebeple bütün bilginin burada toplanmış olması gerekmektedir. (www) uzantısı, İnternet üzerinde yayımlanan bütün bilginin aynı kanal üzerinde toplanmasına ve insanların bu bilgilere tek bir kanal üzerinden erişmesine olanak sağlar.

Bunu biraz daha net bir dille ifade etmek gerekirse: İnternet üzerinde yayınlanacak pek çok materyal var. Yazılar, belgeler, fotoğraflar, grafikler, animasyonlar, sunumlar, müzik, çeşitli konular için hazırlanan videolar… Bunları yayınlayan kişilerin hepsinin de hedefi daha çok kişiye ulaşmaktır. Fakat mail adreslerini veya web sitelerini bilmediğimiz kişileri, tek tek araştırıp bu materyalleri ulaştıramayız öyle değil mi?

Bu, kelimenin tam anlamıyla iğneyle kuyu kazmak olur ve sonucunda hiçbir şey elde edemeyiz. Bu sebeple, yayınlanacak bilgi ve materyallerin tek bir noktada toplanması gereklidir. İşte (www) web uzantısı, bütün bu belgelerin tek bir kanal üzerinde toplanmasını sağlayarak, çağımız İnternet kullanıcılarına büyük bir kolaylık sağlamaktadır.

Yapısı ve Özellikleri

World Wide Web’e bağlanabilmek için Netscape Comminicator ya da Microsoft İnternet Explorer’ ı destekleyen İnternet paketlerini kullanmamız yeterlidir. Zaten günümüzde bu programları desteklemeyen bir bilgisayar veya tarayıcı üretilmemektedir. Bu konuda bilinmesi gereken bir olgu daha var. Bu da İnternet ve web kavramlarının aynı olmadığıdır.

İnternet denildiği zaman aklımıza çok daha geniş bir ağ gelmelidir. Ancak Web dediğimiz kısım da, bu oldukça geniş olan ağın çok büyük bir kısmını oluşturmaktadır. Dünya üzerindeki İnternet kullanıcılarının hemen hepsi, İnternet’e web üzerinden bağlanmaktadır.

Tarihçesi

Web kavramı ilk kez dünya biliminin kalbinin attığı yer olan İsviçre’de, CERN fizik laboratuvarında geliştirilmiştir. 1989 ve 1990 yıllarında, yani hayatımızda henüz İnternet denilen bir kavram yokken, buradaki bilim adamları yaptıkları çalışmaları tüm dünyaya en kısa zamanda ve en hızlı şekilde duyurabilecekleri bir sistemi yaratma peşindeydiler. Bununla birlikte 1993 yılında Illinois Üniversitesinde, çapraz geçişli grafiksel bir tarayıcı olarak adlandırılan “Mossiac” sistemi geliştirildi.

Fakat tüm bu çalışmalar, bilim adamlarının istediği hız ve özelliklere sahip bilgi paylaşımını sağlamıyordu. Bu yüzden daha da yoğun çalışmaya başladılar. World Wide Web sistemi bu çalışmalar sonucunda bulundu ve 1990’ların sonuna doğru tüm dünyada yaygın biçimde kullanılmaya başlanan bir sistem oldu.
 
Son düzenleme:

GFsözen

New member
Sözler, aşk sözleri, sevgili sözleri, doğum günü mesajları, güzel sözler; anlamlı sözler ve gün güneş görmemiş anlam içerikli birinden güzel mükemmel deyimler. Birbirinden farklı ve dikkat çekici aynı zamanda etkileyici sözleri sizler için derliyor ve beğeninize sunuyoruz. Bizi sürekli takip edin.
 

Reklam Alanı

Makale Paylaşım

Forum makalesi eklentilerine link dışında isim adres telefon numarası kişisel iletişim bilgileri paylaşmak kesinlikle yasaktır.

Banner

Forum istatistikleri

Konular
276
Mesajlar
290
Kullanıcılar
67
Son üye
boslux
Üst